Еxchange 5 -Побољшање ефикасности управљања јавном својином

НАЗИВ ПРОЈЕКТА: Побољшање ефикасности управљања јавном својином

ВРЕДНОСТ ПРОЈЕКТА: 205.035,57 евра

КОАПЛИКАНТИ: Општина Горњи Милановац, Општина Ивањица, Регионална агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа

ПРИДРУЖЕНИ ЕНТИТЕТ: Научно технолошки парк Чачак

УЧЕШЋЕ ГРАДА ЧАЧКА: 13.327,31 евра

УЧЕШЋЕ ОПШТИНЕ ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ: 6.663,65 евра

УЧЕШЋЕ ОПШТИНЕ ИВАЊИЦА: 6.350,00 евра

ПОЧЕТАК РЕАЛИЗАЦИЈЕ ПРОЈЕКТА: 22.12.2018

ТРАЈАЊЕ ПРОЈЕКТА: 23  месеца

Програм Еxchange 5 финансира Европска унија из средстава ИПА 2014. Пројекат спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Општина Ивањица ће у сарадњи са Градом Чачком и општином Горњи Милановац, као и Регионалном агенцијом за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа реализовати пројекат под називом „Побољшање ефикасности управљања јавном својином“. Овај пројекат се бави тренутно најизазовнијим подручујем у локалној самоуправи – управљање јавном имовином, као и његовим јаким утицајем на управљање јавним финансијама. Управљање имовином је област која захтева темељно уређење, а путем овог пројекта добија заслужену пажњу да се та проблематика уреди и буде алат за привлачење инвестиција и остваривање бенефита у градовима и општинама. Квалитетне законске измене дају шансу да локалне самоуправе добро управљају и користе јавну својину, да се она упише и користи за развој.

Спора администрација и процес доношења одлука, стратешко планирање и недостатак финансијских средстава сузили су националну регулативу у различитим курсевима током претходних деценија. То је узроковало одлагања у већини решења локалних администрација, нејасне процедуре и различита тумачења различитих прописа, укључујуц́и недостатак агилног и стандардизованог поступка пописа јавне имовине на локалном нивоу и процеса регистрације.

ОПШТИ ЦИЉ ПРОЈЕКТА: Допринос повећању ефективности, ефикасности и транспарентности јавне администрације кроз побољшање управљања јавном својином на локалном нивоу, омогућавањем јавних услуга погоднијим и приступачнијим грађанима и предузећима.

СПЕЦИФИЧНИ ЦИЉ ПРОЈЕКТА: Повећање капацитета управљања јавном имовином Града Чачка, општина Горњи Милановац и Ивањица, пружање сродних услуга успостављањем ефикасне, ефективне и транспарентне базе података о јавном власништву, посебно за основне, комуналне инфраструктуре која снажно утиче на доношење одлука ЛСГ-а, животни услови грађана и окружење за развој пословања.

Пројекат се бави процесом легализације подземне комуналне мреже као вредне јавне имовине за одрживи социо-економски развој локалних заједница и ефикасно планирање буџета и реализацију свих будућих инвестиција. Са пратећом инфраструктуром изнад и испод земље, као саставним делом мрежа.

АКТИВНОСТИ:

А1.1. Успостављање/побољшање општинске организације у области јавног управљања;

А2.1. Јачање капацитета службеника локалне самоуправе, особља и представника општинских институција и организација;

А3.1. Анализа и успостављање неопходне информационо комуникационе технологије за јавно управљање усклађене са захтевима важећих прописа;

А4.1. Прикупљање, верификација и анализа података о имовини;

А5.1. Уношење података о имовинском власништву од стране локалне самоуправе у Централну базу података коју води  Републичка дирекција за имовину Републике Србије;

А6.1. Повезивање имовинске базе података и књиговодствене базе података Градске управе за финансије;

А7.1. Утврђивање стварног стања имовине, њеног корисника или сврхе и иницирање промене у Катастарској евиденцији;

А8.1. Спровођење геодетских радова који су неопходни за остваривање права на регистрацију јавног власништва код Републиког геодетског завода;

А9.1. Утврђивање вредности имовине дефинисане као приоритет за вредновање;

А10.1. Припрема техничке документације неопходне за легализацију имовине без грађевинске дозволе;

А11.1. Промоција активности пројекта и повећање видљивости акције.

РЕЗУЛТАТИ:

Р1 –  Усклађивање 12 постојећих и достављање недостајућих аката локалној самоуправи које се баве јавном имовином;

Р2 – Повећање капацитета 160 службеника и запослених у јавном сектору;

Р3 – Успостављање информационо комуникационих технологија у области јавног управљања;

Р4 – Прикупљање, провера и анализа до 50 база података;

Р5 – Уношење података за 3 општине, за 3 комуналне мреже и припадајућу инфраструктуру;

Р6 – Повезивање 3 базе података о имовини са књиговодственом базом података;

Р7 – Утврђивање стварног стања имовине, њеног корисника или сврхе и иницирање промене у катастру;

Р8 – Спровођење геодетских радова на 46 км комуналне мреже;

Р9 – Утврђивање вредности 3 јавне водоводне мреже;          

Р10 – Припрема техничке документације неопходне за легализацију;

Р11 – Видљивост и промовисање пројекта.

Радионице:

Прва по реду радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Exchange 5, одржана је 06. новембра 2019 године у просторијама општине Ивањица.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „Управљање локалном јавном имовином и релевантни регулаторни оквир“. На радионици је истакнут значај стратешког приступа у организацији процеса управљања имовином, информатичкој повезаности у процесу управљања и дат је увод у предстојеће теме из области правно-административних питања, финансија, добре комуникације.

14. фебруара 2019 године у просторијама Града Чачка одржан је први састанак Радног тима који ће радити на имплементацији пројекта „Побољшање ефикасности управљања јавне својине“ који финансира ЕУ у оквиру Грант шеме Програма Еxchange 5.

Општи циљ пројекта је допринос повећању ефективности, ефикасности и транспарентности јавне администрације кроз побољшање управљања јавном својином на локалном нивоу, омогућавањем јавних услуга погоднијим и приступачнијим грађанима и предузећима. Кроз реализацију пројектних активности Град Чачак, општине Горњи Милановац и Ивањица бити у могућности да успоставе уређен систем управљања имовином и тако испуне један од најзначајних задатака локалне самоуправе на плану испуњавања законских обавеза које проистичу из Закона о јавној својини (2011). Пројектом је предвиђена рерализација низа активности од хармонизације постојећих и доношења нових правних аката, преко набавке неопходне рачунарске опреме до снимања и израде техничке документације за озакоњење водоводних мрежа у Трнави, на Руднику и Приликама. Поред овог, Пројектом је предвиђен упис података о непокретностима у Републичку Дирекцију за имовину.

Чланови пројектног тима су током заједничког састанка били у прилици да се упознају са својим задужењима и обавезама на пројекту, активностима које ће бити спроведене у свакој партнерској општини, дешавањима на дводневној радионици која је била одржана у Београду 29. и 30.01.2019 године, а на којој су присуствовали запослени из Града Чачка. Дискутовало је о намени учешћа општина Горњи Милановац и Ивањица. Такође, на састанку су договорени кораци за даљу реализацију пројекта, а који, између осталог подразумевају потписивање Меморандума о сарадњи између Града Чачка и општина Горњи Милановац и Ивањица.

Друга по реду радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Еxchange 5, одржана је 18. новембра 2019 године у просторијама општине Горњи Милановац.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „Правни оквири за управљање имовином локалних самоуправа“. На радионици је истакнут значај ефикасног дефинисања надлежности локалне самоуправе и примене релевантиних закона, одредби и подзаконских аката; значај ефикасног усклађивања општих аката општина и градова са важећим правним оквиром; значај дефинисања процедура сарадње између служби и организација, јавних предузећа са јединицима локалне самоуправе у оквиру ЈЛС.

Трећа по реду радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Еxchange 5, одржана је 27. новембра 2019 године у просторијама Хотела „Ливаде“ Чачак.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „Процена вредности I део“. Истакнут је значај процене вредности имовине. Учесници радионице разговарали су о организацији процене вредности имовине, теренском раду, приступу процени имовине, избору и примени метода процене, имовинско-правној документацији за непокретности.

Четврта по реду радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Еxchange 5, одржана је 04. децембра 2019 године у просторијама Хотела „Ливаде“ Чачак.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „Процена вредности II део“. На радионици је истакнут значај одабира одговарајуће методе процене вредности имовине и њихова практична примена; припрема тендерске документације за ангажовање проценитеља и најчешћи проблеми у процени; прикупљање, селекција и анализа података, неопходних, како у процесу припреме тендерске документације, тако и у самом процесу процене вредности.

Пета по реду радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Еxchange 5, одржана је 13. марта 2020 године у просторијама општине Горњи Милановац.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „Попис и упис поџемне инфрастурктуре“. На радионици је истакнут значај сарадње са Републичким Геодестксим Заводом и поступак уписа водова; потреба да се обједини у ефикасан систем, сарадња ресорних институција ЈЛС и РГЗ; значај да се управљање јавном имовином устроји као ефикасан и функционално обједињен систем са свим релевантним структурама.

Шеста, уједно и последња радионица у оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином”, који спроводе Град Чачак и општине Горњи Милановац и Ивањица и Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа у оквиру програма Еxchange 5, одржана је 03. јуна 2020 године у просторијама општине Ивањица.

Пројекат се реализује у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија из алокације за ИПА 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Тема радионице је била: „ИКТ и ГИС у управљању јавном имовином“. Учесници радионице истакли су значај употребе ГИС-а у локалној самоуправи, јер се много брже и ефикасније успоставља ефикасна евиденција разноврсних кључних података. Учесници су изразили потребу за обуком из области коришћења ГИС-а, односно организације, имплементације и коришћења просторних података у локалној самоуправи и за руководиоце и за остале кориснике.

У оквиру пројекта ”Побољшање ефикасности управљања јавном својином” укупно је организовано шест радионица на тему размене знања и искустава у управљању јавном својином у партнерским локалним самоуправама, чиме је ова пројектна активност успешно реализована.

Завршна конференција пројекта:„Побољшање ефикасности управљања јавном својином“ који су заједнички реализовали Град Чачак, општине Горњи Милановац и Ивањица, Регионална Агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа, Научно технолошки парк као придружени ентитет, одржана је 13. новембра 2020 године у Хотелу „Ливаде“ Чачак. Пројекат је реализован у оквиру Програма Еxchange 5, који финансира Европска унија, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) као имплементационим партнером. Тело за уговарање свих пројеката грант шеме је Министарство финансија, односно Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ).

Због пандемије изазване вирусом ЦОВИД-19 и најновијих мера Владе Републике Србије, према којој се ограничава број људи који могу да бораве на једном месту у затвореном или на отвореном, конференцији је присуствовало 5 учесника, запослених у Граду Чачку, без могућности медијског присуства. Остали учесници су присуствовали  путем Google Meeting-a. Презентације су одржали: Гордан Ђорђевић, шеф Одељења за информатику и аналитику Града Чачка са темом: „Повезивање базе података о имовини са рачуноводственом базом података Управе за финансије; Светлана Јевтовић, Одељење за имовинско правне послове, Општина Горњи Милановац са темом „Правни и организациони оквир управљања јавном својином“ и Милка Каплановић, Одељење за локални економски развој, инвестиције и грађевинске послове – координатор за ЛЕР општине Ивањица са темом, „Управљање имовином у јавној својини у општини Ивањица – изазови и искуства“.

Пројекат је трајао 23 месеца. 

Промоција пројекта Exchange 5 на сајму ECOFAIR

16. ECOFAIR – Међународни сајам заштите животне средине одржан је у Београду, у периоду од 02. до 04. октобра 2019 године. Овом приликом Град Чачак је представио пројекат Exchange 5: Побољшање ефикасности управљања јавном својином.

02. октобра 2019 године, презентацију на тему: „Унапређење управљања јавном имовином – значај јавног управљања“ одржао је Радомир Миловановић, директор „МСП Консалтинга“. Затим 03. октобра 2019 године Радојица Гавриловић, шеф Службе за израду и реализацију развојних пројеката, одржао је презенацију на тему: „Побољшање ефикасности управљања јавном својином-о пројекту“. 04. октобра 2019 године и последњег дана сајма, Јована Ђокић, координатор пројекта за Град Чачак, презентовала је на тему: „Комуникациони план“.