Хаџи Проданова пећина у Рашчићима код Ивањице, ускоро би коначно требала да прими прве посетиоце. Општина Ивањица је за сврху уређења овог важног спелеолошког локалитета од Министарства туризма Србије добила 8.000.000 динара. Обзиром да укупна инвестициона вредност пројекта износи 12.834.560, разлику ће обезбедити општина из свог буџета. Уговор о суфинансирању пећине са надлежнима у ресорном министарству потписао је председник општине Зоран Лазовић.
Пројектом је предвиђено декоративно осветљење пећине хладном расветом, постављање пешачких стаза као и њено унутрашње и партерно уређење. Биће изграђена заштитна ограда и сувенирница у непосредној близини самог улаза у пећину.
Недостајућа планска документација са свим потребним дозволама биће у међувремену комплетирана, па се почетак радова очекује током августа ове године. Према плану радови ће трајати три месеца. Након њиховог завршетка крајем године, пећина ће бити отворена и примиће прве посетиоце који ће бити у прилици да уживају у пећинским украсима ствараним хиљадама година. Биће укључена у понуду Туристичке организације општине Ивањица али и великог броја туристичких агенција.
Функционалним и декоративним уређењем локалитета Хаџи-Проданове пећине уз строго придржавање мера заштите коришћења јединственог археолошког, спелеолошког, палентеолошког и непокретног културног наслеђа, допринеће развоју туризма у општини Ивањица.
Циљне групе су пружаоци туристичких услуга, потенцијални туристи, ученици и студенти и сви грађани општина Ивањица и Лучани. Вредновано природно добро од великог значаја ИИ категорије, реализацијом пројекта биће сачувано и стављено у функцију као значајан археолошки, спелеолошки и туристички објекат, кажу у овдашњој локалној самоуправи.
Хаџи-Проданова пећина је тренутно затворена, а у неколико наврата била је мета лопова, који су по свему судећи из ње обијали и односили пећинске украсе. Угрожена је и честим минирањем у оближњем каменолому.
У претходном периоду изградјен степенишни прилаз и потпорни зид и реконструисана „Аџијина“ црква на самом улазу, која је првобитно ту саградјена далеке 1909. године и посвећена Архангелу Михаилу. На окомитој стени поред улаза и данас стоји окачено црквено звоно, поклон краља Александра.
Одлуком о заштићеном простору који обухвата нешто више од 7 хектара, строго је забрањена било каква изградња, скрнављење, експлоатација минералних сировина, преоравање природних ливада, крчење вегетације, и све активности у самој пећини које могу угрозити њену фауну и флору и оштетити њене темељне и све друге вредности.
Споменик природе Хаџи – Проданова пећина, налази се на 7 километара од Ивањице, у селу Рашчићи, на путу према Гучи и Чачку, на надморској висини од око 600 метара. Име је добила по Карађорђевом војводи Хаџи Продану Глигоријевићу, који је у пећину склањао збегове за време Првог српског устанка. Ранији називи су Рашћанска пећина и Шљепаја.
Испитана дужина пећине је око 400 метара и састоји се од два спрата. Према непотврђеној легенди излаз из ње налази се у драгачевском селу Котража. Доњи спрат пећине поред главног има и два споредна канала. Улазни део је широк и висок око 3 метра и завршава се сужењем иза кога се налазе простране дворане које су дугачке око 50 и широке 15 метара. Десна страна ове дворане покривена је бигреним саливом и серијом плитких базенчића. У централном делу дворане налазе се дебели сталактити и сталагнити, а на странама моћни саливи као окамењени водопади. Дворана се завршава са два мања продора-процепа. Горњи спрат почиње из дворане главног канала и испуњен је разнобојним и разноврсним накитом.
У Хаџи-Продановој пећини су вршена и археолошка истраживања. Том приликом је на врло малом простору пронађено 25 нових врста пећинских животиња (инсеката), које у свету, или нису познате или су ретке. На самом улазу пронадјени су фрагменти керамике из старијег гвозденог доба, велика количина костију плеистоценских животиња и шездесетак предмета старих око 40.000 година. У питању су остаци материјалне културе неандерталаца, а већина пронађених алатки је направљена од кварца, што је изузетна реткост у Европи. Хаџи Проданова пећина је била и привремено станиште ловаца-неандерталаца и пећинског медведа, чија су лобања, бројне кости и зуби пронађени на самом улазу.
Пећина се сврстава у малобројна вишеслојна палеолитска налазишта на централном Балкану и пружа велики потенцијал за будућа истраживања. Станиште је знатне популације слепих мишева.