Актуелности Вести

Нови програм ЕУ за локални развој – ЕУ ПРО

Европска унија (ЕУ) је определила 4,5 милиона евра за подршку предузетницима, микро и малим предузећима, најављено је у Аранђеловцу приликом званичног представљања новог програма ЕУ за локални развој – ЕУ ПРО, који има за циљ да допринесе свеукупном привредном и друштвеном развоју 99 локалних самоуправа у региону Шумадије и западне Србије и региону јужне и источне Србије.

Јавни позив који је објавио ЕУ ПРО за подршку микро и малим предузећима отворен је до 6. јула 2018. године, а право учешћа имају предузетнице и предузетници, микро и мала предузећа регистрована у 99 општина и градова укључених у програм, која се баве производњом или пружају ИТ услуге, а основана су између 1. јануара 2013. и 31. децембра 2017. године.

Министарка за европске интеграције, Јадранка Јоксимовић, је на представљању програма ЕУ ПРО рекла да Србија као земља кандидат годишње добија око 200 милиона евра бесповратне помоћи и додала да су евроинтеграције спољнополитичка оријентација Србије, које су земљи дале стабилност, донела нове инвестиције, бољи имиџ, а самим тим и утицај у међународним односима, студентске програме, бројне донације, развојну помоћ, те ИПА фондове.

-Очекујем да и ви као представници општина радите на припреми добрих пројеката, али да и промовишете и подижете видљивост у вашим локалним самоуправа колико смо заиста новца добили од ЕУ. – навела је министарка Јоксимовић и додала да локални економски развој значи и помоћ за оснивање малих и средњих предузећа, као и подршку већ основаним кроз набавку опреме.

Позивајући локалне самоуправе и представнике малог бизниса да активно учествују у реализацији програма ЕУ ПРО, шеф Делегације ЕУ, амбасадор Сем Фабрици је рекао да ће се кроз овај програм који обухвата 99 од 174 локалне самоправе у Србији улагати у инфраструктуру и допринети унапређењу укупног пословног окружења и конкурентности локалне привреде.

-Микро и мала предузећа су основа европске и српске економије, имају водећу улогу у отварању нових радних места и остваривању привредног раста, и позив који смо данас објавили вредан 4,5 милиона евра намењен је управо њима како би унапредили своје пословање, али и били друштвено одговорни према својим заједницама. – рекао је шеф Делегације ЕУ.

Амбасадор Фабрици је подсетио да је Европска унија први трговински партнер Србије, те да је у претходне три године, извоз из Србије утростручен, трговинска размена је 64 одсто, а 78 одсто страних инвестиција долази из ЕУ, истичући да је у протеклих 10 година ЕУ уложила у Србији три милијарде евра бесповратне помоћи.

-Кроз реализацију пројеката, локалне самоуправе ће имати прилику да унапреде знања и вештине која ће им користити при спровођењу будућих пројеката које финансирају донатори, првенствено Европска унија.- рекао је Грем Тиндал, менаџер програма ЕУ ПРО, истичући да јачање локалних самоуправа представља важан сегмент укупног економског развоја земље.

Представљању програма ЕУ ПРО присуствовали су представници 99 локалних самоуправа, као и представници земаља ЕУ, међу њима и амбасадори Мађарске, Пољске, Аустрије, Белгије, Хрватске, Кипра, Немачке, Словачке, Румуније, Италије у Србији.

Они су имали прилику да у Аранђеловцу посете Сајам ЕУ пројеката на коме је представљен део досадашње подршке Европске уније Србији као и активности које спроводе Министарство за европске интеграције, Европска инвестициона банка и ЕУ Инфо центар. Представљени су успешни примери подршке предузетништву, малим и средњим предузећима, који су реализовани кроз различите ЕУ програме као што је ЦОСМЕ, програме које реализује Привредна комора Србије – Ерасмус Програм за младе предузетнике, Хоризонт 2020, Европска мрежа предузетништва, затим пројекти Фонда за иновациону делатност и недавно завршеног програма Европски ПРОГРЕС.

Активности ЕУ ПРО-а, програма који доприноси равномернијем друштвено-економском развоју Србије, Европска унија подржава са укупно 25 милиона евра. Програм има за циљ да допринесе повећању конкурентности микро и малих предузећа, побољшању пословног окружења и унапређењу социјалне кохезије у 99 јединица локалне самоуправе, у два региона: Региону Шумадије и западне Србије и Региону јужне и источне Србије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).

О Аутору

Financ