Република Србија
ОПШТИНА ИВАЊИЦА
ОПШТИНСКА УПРАВА
Одељење за инспекцијске послове
Комунална инспекција
Број: 003564596 2024 05158 004 008 352 388
20.12.2024.године
И в а њ и ц а
О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
Предмет: Проблем напуштених и изгубљених паса на територији општине Ивањица – Обавештавају се грађани општине Ивањица да ће услед повећаног броја напуштених и изгубљених паса на територији општине Ивањица, у наредном периоду бити спровођене учестале акције хуманог хватања напуштених и изгубљених паса на територији општине
Ивањица од стране надлежне зоохигијенске службе, посебно у ужем центру града, градском парку, шеталишту, образовним установама и вртићима.
Позивају се грађани, односно сви власници и држаоци паса на одговорно власништво, па да у том погледу своје кућне љубимце (псе), држе на начин да се не ометају трећа лица, не омета коришћење јавних површина и не узнемиравају корисници јавних површина, а у свему са прописаним условима за држање и извођење паса у складу са Одлуком о зоохигијени и држању животиња на територији општине Ивањица („Службени лист општине Ивањица“, број 12/2021). – Текст Одлуке у целости доступан је на Порталу Општине Ивањица https://ivanjica.gov.rs/.
Одредбом члана 5. Наведене Одлуке, прописана је обавеза власника пса и мачке да је дужан да изврши обележавање и регистрацију пса или мачке на начин прописан законом и Правилником о начину обележавања и регистрације паса и мачака („Сл. гласник РС“, бр. 23/2012), и то најкасније у року од 90 дана од датума рођења. Одредбама члана 10, 11. и 12. исте Одлуке прпписан је начин извођења паса на јавне површине, одговорност власника када пса пусти са повоца, као и начин увођења паса у објекте у јавном коришћењу и то:
Извођење паса
Члан 10.
Власник или држалац пса може да изведе пса само на повоцу и прибором за чишћење запрљаних површина.
Уколико пас приликом извођења и кретања запрља јавну површину, власник или држалац пса је дужан да је без одлагања очисти.
Одлагање сакупљеног садржаја власник или држалац је дужан да одлаже у посебне канте које су постављене на јавним површинама за ту намену и које су видно обележене.
Јавно предузеће, привредно друштво, предузетник или други привредни субјект који одржава чистоћу је дужно да постави специјалне канте на најпрометнијим јавним површинама и да их редовно празни.
Забрањено је пуштање паса да се слободно крећу у делу јавних зелених површина, као што су дечија игралишта, цветни засади, Дом здравља и сл. Такве површине морају бити обележене таблом.
2
Забрањено је пуштање паса да се слободно крећу у школским двориштима и двориштима предшколских установа.
Пси се могу пуштати са повоца да се слободно крећу под надзором власника или држаоца пса само у одређеном времену и ван површина из става 5. и 6. овог члана и то: у периоду од 1. априла закључно са 31. октобром од 21,00 до 07,00 часа наредног дана, и у периоду од 1. новембра закључно са 31. мартом од 19,00 до 08,00 часа наредног дана.
Пси који се категоришу као опасни пси изводе се у складу са Правилником о начину држања паса који могу представљати опасност за околину („Сл. гласник РС“, бр. 65/2010). Ловачки пси за време лова, службени пси за време потраге за изгубљеним лицима и слично и овчарски пси за време чувања стоке, могу слободно да се крећу, под контролом
власника или држаоца пса.
Уколико пас или мачка, приликом извођења из стана запрљају заједничке просторије и двориште стамбене зграде колективног становања, власник или држалац је дужан да запрљану површину очисти и опере.
Ако пас или мачка уједе, огребе или на други начин озледи неко лице или животињу, власник или држалац пса или мачке дужан је да о томе најкасније у року од 24 часа обавести Ветеринарску инспекцију и приведе животињу на преглед. Трошкови прегледа падају на терет држаоца пса или мачке. Власник или држалац дужан је да омогући што
хитнију медицинску помоћ повређеном лицу.
Одговорност власника када пусти пса са повоца
Члан 11.
Сваки власник или држалац је дужан да одговорно поступа када свог пса пусти са повоца.
Одговорно поступање подразумева обавезу власника, односно држаоца пса:
- да пса држи у видокругу,
- да спречи прилазак паса деци и одраслима,
- да спречи сукоб паса са другим псом или животињом,
- да спречи да пас наноси штету зеленој површини и објектима који се на њој налазе.
Увођење пса у објекте у јавном коришћењу
Члан 12.
Забрањено је увођење паса и мачака у јавне објекте, осим у јавне и друге објекте у којима је то јасно и видно назначено да је увођење кућних љубимаца дозвољено. Забрањено је увођење опасних паса у јавне објекте.
Чланом 28. Одлуке о зоохигијени и држању животиња на територији општине Ивањица између осталог прописано је да власник који изгуби животињу дужан је да тај губитак без одлагања, а најкасније у року од три дана од дана губитка животиње пријави Општинској управи надлежној за послове комуналне инспекције. Ако власник, односно држалац не пријави губитак, сматра се да је напустио животињу.
За непоштовање напред наведених обавеза из Одлуке прописане су новчане казне у фиксном износу и то: 100.000,00 динара за правно лице, 25.000,00 динара за одговорно лице у правном лицу, 50.000,00 динара за предузетника и 20.000,00 динара за физичко лице.
У складу са Програмом контроле и смањења популације напуштених паса и мачака на територији општине Ивањица („Службени лист општине Ивањица“, број 12/2021), напуштени и изгубљени пси ухваћени од стране зоохигијенске службе на територији општине Ивањица смештају се у обезбеђено Прихватилиште за псе и након неопходне 3 процедуре (стерилизације, кастрације, вакцинације, обележавања и регистрације), и
неопходног времена задржавања у прихватилишту, враћају се на територију општине Ивањица – место хватања, уколико пси за то испуњавају ветеринарске и друге услове или уколико им се за време проведено у прихватилишту не пронађе власник или се пси збрину на други законом одговарајући начин.
Одредбом члана 55. став 2. Закона о добробити животиња („Сл. гласник РС“, бр. 41/2009), је прописано да власник, осносно држалац кућних љубимаца, дужан је да спречи рађање нежељених кућних љубимаца, и то онемогућавањем контакта мужјака и женке и применом контрацепције, кастрације и стерилизацијом женке.
Такође, наведеним Законом о добробити животиња као и Одлуком о зоохигијени и држању животиња на територији општине Ивањица, прописана је забрана напуштања и злостављања животиња као и новчане казне за исто, па се сви власници и држаоци животиња (паса) позивају да одговорно поступају и да своје псе на време кастрирају и
стерилишу.
Са свега наведеног и учесталих пријава грађана, удружења, правних лица и установа о проблемима које настају повећаним бројем популације напуштених и изгубљених пса на територији општине Ивањица (уједима и нападима на децу и одрасле, нападима на домаће животиње, имовину и сл.), моле се власници и држаоци животиња (паса) да напред наведене обавезе прописане Одлуком о зоохигијени и држању животиња на територији општине Ивањица испоштују, у супротном од стране надлежне комуналне инспекције биће им издате управне мере и прекршајни налози у складу са законом и прописима по којима ова инспекција поступа. У циљу решавања проблема напуштених и изгубљених паса на територији нашег града, а на обострану корист, хвала на разумевању.