Актуелности Вести Друштво

Настављено јачање капацитета јавно комунланих предузећа и локалних самоуправа Гусиње и Ивањица уз подршку Европске уније

Настављено јачање капацитета јавно комунланих предузећа и локалних самоуправа Гусиње и Ивањица уз подршку Европске уније

У периоду од 6. до 8. децембра 2023. године одржана је студијска посета представника Општине Ивањице и Јавно комуналног предузећа Ивањица Општини Гусиње у оквиру пројекта “Чиста заједница за одрживо окружење и природу – ЧИСТО”. Ова студијска посјета је имала за циљ упознавање са начином управљања отпадом у Гусињу, где се примењује методологија зеро wасте општине.


Председник Општине Гусиње, господин Санел Балић, је отворио радни састанак првог дана посете, а потом су представљени основни принципи нултог отпада и истакнути примери добре праксе у овој области. Други дан посете је био посвећен детаљном упознавању са радом ДОО “Комуналне дјелатности” у Гусињу. Учесницима је представљен начин примене новог система управљања отпадом у Гусињу по методологији нултог отпада са сакупљањем отпада од врата до врата у 5 фракција, пратећој инфраструктури и ситуацији управљања отпадом у Црној Гори. Током предавања, представници Општине Гусиње и Општине Ивањица су постављали питања и размјењивали знања о представљеним темама и специфичним проблемима код управљања отпадом.


Такође, током посете учесници су имали прилике да обиђу ДОО “Комуналне дјелатности”, Рециклажни центар (МРФ) и депонију „ЈЕРИНА“, како би се директно упознали с процесима управљања отпадом у пракси. Посећен је и туристички центар НП Проклетије како би се учесници упознали са начином управљања отпадом унутар парка. Након тога, учесници су обишли подручје НП Проклетије (Гребаје – Вусање), стичући увид у приступ очувању природе и управљању отпадом у овом еколошки важном подручју.


Делегација из Ивањице је имала прилику да стекне дубље разумијевање методологије нултог отпада и да се инспирише примјерима добре праксе у управљању отпадом у Општини Гусиње и Националном парку Проклетије. Ова посјета је послужила као корак напријед ка успостављању одрживијег и чистијег окружења у локалним заједницама.
Пројекат ЧИСТО спроводе поменуте две општине у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2014-2020 који суфинансира Европска унија, односно Министарство финансија Републике Србије, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ). 


Реализација пројекта је почела 24. децембра 2022. и трајаће две године, до 23. децембра 2024. године. Укупна вредност пројекта је 389.635 евра, од чега је допринос Европске уније 330.800 евра.

О Аутору

WEB MASTER