Актуелности Вести

Урбанистички пројекат за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10KV, трафостанице 10/0,4 KV

за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV

 на територији општине Ивањица у КО Прилике

У Р Б А Н И С Т И Ч К И П Р О Ј Е К А Т
за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода,
трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV
на територији општине Ивањица у КО Прилике

  1. УВОД

1.1. Правни и плански основ за израду Урбанистичког пројекта

Правни основ за израду Урбанистичког пројекта за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике (у даљем тексту: Урбанистички пројекат) садржан је у:
– Члану 60,61,62 и 63 Закона о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, број 72/09 и 81/09 – испр., 64/10 – одлука УС и 24/11, 121/12, 42/13 – одлука УС, 50/13 – одлука УС, 98/13 – УС, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 – др. Закон, 9/2020, 52/2021 и 62/2023).

  • Правилнику о садржини, начину и поступку израде докумената просторног и урбанистичког планирања („Сл. гласник РС“, бр. 32/2019).

Плански основ за израду Урбанистичког пројекта садржан је у:

  • Плану генералне регулације Ивањица и Буковица, делови насељених места Свештица, Бедина варош, Шуме, Дубрава, Прилике и Радаљево („Службени лист општине Ивањица“ бр.14/16) (у даљем тексту: План генералне регулације).
  • За потребе израде Урбанистичког пројекта добијена је Информација о локацији бр. 350-210/2023-11 од 10.11.2023.године.

1.2. Повод и циљ израде Урбанистичког пројекта

Према члану 60. Закона о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, бр. 72/2009, 81/2009 – испр., 64/2010 – одлука УС, 24/2011, 121/2012, 42/2013 – одлука УС, 50/2013 – одлука УС, 98/2013 – одлука УС, 132/2014,145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019, 9/2020, 52/2021 и 62/2023), „урбанистички пројекат се израђује када је то предвиђено планским документом или на захтев инвеститора, за потребе урбанистичко-архитектонског обликовања површина јавне намене и урбанистичко-архитектонске разраде локација.“
Повод израде Урбанистичког пројекта је да се кроз урбанистичко архитектонску разраду створи основ за изградњу ППОВ-а, а чија локација је одређена Генералним пројектом са Претходном студијом оправданости.
Циљ израде Урбанистичког пројекта је да се кроз урбанистичко архитектонску разраду преиспита предметни простор и створи основа за даљу реализацију, а која подразумева изградњу система за пречишћавање отпадних вода и трафостаница за кориснике предметног простора, а све у складу са Планом генералне регулације.
1.3. Граница и обухват Урбанистичког пројекта

У обухват Урбанистичког пројекта улазе делови катастарских парцела број: 1086, 1087, 1088, 1089/1, 1090/1, 1091/1, 1092/1, 1092/2, 1092/4, 1095/1, 1095/2, 1096/1, 1097/1 и 1100/1 све у КО Прилике. Граница обухвата је приказана на графичком прилогу бр.1 „Катастарско – топографска подлога са приказом границе Урбанистичког пројекта“.

Површина обухвата Урбанистичког пројекта је 15668m2.
Граница је дефинисана координатама:

1.4. Условљеност из планске документације

Предметне катастарске парцеле које су обухваћене овим Урбанистичким пројектом налазе се у оквиру Просторног плана општине Ивањица ("Службени лист општине Ивањица" бр.3/13), а у оквиру грађевинског подручја у оквиру формираних центара насеља.

За подручје у чијем обухвату се налази предметни Урбанистички простор израђен је План генералне регулације Ивањица и Буковица, делови насељених места Свештица, Бедина варош, Шуме, Дубрава, Прилике и Радаљево („Службени лист општине Ивањица“ бр.14/16).

Према Плану генералне регулације у области 2.1.2. Подела простора у захвату плана на целине, предметне катастарске парцеле се налазе у оквиру целине 21:
„Користећи повољне саобраћајне и теренске услове, а према постојећем начину коришћења планира се развој мањих радних зона и мешовитог пословања, становања средњих и ниских густина које концентрацијом услуга уз магистралну саобраћајницу формирају линијски центар.“
У истом планском докумету предметни простор се налази у зони Ц2 – становање средње густине становања са пратећом наменом која подразумева: услужне делатности, мешовито пословање – трговина на велико и мало, производни програми и привреда), јавне намене, и пратећи објекти инфраструктуре.

ПОСЕБНА ПРАВИЛА ГРАЂЕЊА НА ОСТАЛИМ ПОВРШИНАМА
Ц2 НИСКЕ ГУСТИНЕ СТАНОВАЊА до 5 станова/ха
Поред претходних правила за зоне становања густина Ц, ове зоне развијају и могућност обављања делатности привређивања и за ову зону важе и следећа правила као допуна:
НАМЕНА ОБЈЕКАТА И ПРОСТОРА
Основна намена: Становање. Основни стамбени објекат може бити породични или вишепородични у зависности од капацитета парцеле, уз одговарајуће урбанистичке нормативе и правила регулације.
Пратеће-компатибилне намене: услужне делатности, мешовито пословање – трговина на велико и мало, производни програми и привреда), јавне намене, и пратећи објекти инфраструктуре.
За уређење и изградњу, као и реконструкцију, доградњу, надградњу и опремање инфраструктуром, на овим површинама ради се Урбанистички пројекат на основу правила овог Плана и јасно дефинисаног програма.

ОПШТА ПРАВИЛА ЗА УРЕЂЕЊЕ И ИЗГРАДЊУ ПОВРШИНА И ОБЈЕКАТА ЈАВНЕ НАМЕНЕ:
Изградња објеката јавне намене вршиће се у оквиру површина према планираној намени простора, али (према потреби) и на погодним локацијама у оквиру површина остале намене (као основна или пратећа; као вид комерцијалног или јавног пословања) под условом да ни по једном аспекту не угрожавају претежну намену у оквиру које се развијају.
Претежна намена: површине и објекти јавне намене према карти Планирана намена површина
Могуће пратеће компатибилне намене: друге површине јавне намене, услужне компатибилне делатности и одговарајући пратећи објекти саобраћајне и комуналне инфраструктуре
Намене објеката чија градња је забрањена у овој зони: све намене чија би делатност угрозила животну средину и претежну намену.
Могућа је изградња вишенаменских објеката јавних намена, јавних и пратећих компатибилних намена
Функције смештене у објектима градитељског наслеђа, морају да задовоље услове надлежних институција заштите споменика културе.
Величина објеката и парцеле је условљена врстом и наменом, односно прописима за изградњу одговарајуће врсте објеката.
Могућности изградње другог објекта: може се градити више објеката поштујући све услове градње дефинисане правилима, и уз анализу организације парцеле и утицаја на суседне парцеле и објекте. Постоји могућност фазне реализације.
Индекси заузетости или изграђености произилазе из прописаних норматива за површине објеката и површине комплекса сваке намене (садржано у Посебним правилима). Индекс заузетости до 80%
Спратност и тип објеката зависи од његове намене, а мора бити прилагођен условима локације и функцији при чему је максимална спратност објеката П+6. Висина објекта је:

  • max 24,0m (до коте венца).
  • max 28,0m (до коте слемена).
    Објекти могу имати подрумске или сутеренске етаже, уколико не постоје сметње геотехничке и хидротехничке природе
    Положај објеката- хоризонтална регулација
    Положај објекта на парцели дефинише се:
  • грађевинском линијом у односу на регулацију
  • у односу на границу суседне парцеле.
  • у односу на друге објекте на парцели
    Објекат се поставља тако да не омета инфраструктурну мрежу, објекте на истој и суседним парцелама
    Грађевинска линија је линија до које је дозвољена:
  • изградња нових објеката
  • доградња делова објеката
  • У неизграђеним потезима објекте градити на грађевинској линији на растојању минимум 10м од регулационе линије (уколико посебним правилима није другачије дефинисано)
  • За објекте који имају индиректну везу са јавним путем преко приступне површине и у складу са Законом о планирању и изгадњи, грађевинска линија се утврђује кроз Локацијске услове
  • Уколико постојећи објекат делом излази испред планом дефинисане грађевинске линије, објекат се може задржати уколико не прелази регулациону линију
  • За објекте у обухвату постојећих или простора планираних за израду нових планова детаљне регулације, грађевинска линија дефинише се тим плановима.
    Минимална удаљеност слободностојећег објеката, односно његових делова од границе суседне парцеле је 3,5м.
    Минимална међусобна удаљеност објеката на истој парцели је 1/2 висине вишег објекта.
    Обликовање примерено намени, условима локације и окружењу, уз савремен третман архитектуре.
    Прикључење објеката на инфраструктуру врши се на основу правила плана и услова овлашћених комуналних предузећа и организација. Изградња ових објеката је условљена одговарајућим нивоом комуналне опремљености (минимални ниво подразумева обезбеђен излаз на јавни пут, одговарајући број паркинг места на јавним паркиралиштима или у оквиру комплекса, одговарајући саобраћајни и противпожарни приступ, обезбеђене услове за одлагање комуналног отпада и прикључење на електроенергетску мрежу, систем водовода и канализације).
    Основни услови заштите животне средине остварују се реконструкцијом и изградњом објеката у складу са техничким и санитарним прописима, прикључењем на насељску инфраструктуру и уређењем локације и парцеле; односно уређењем површина јавних намена, а посебно саобраћајних и зелених површина.
    Такође, потребно је да одговарајуће службе контролишу изградњу, уређење површина јавних намена, комунални отпад, снабдевање водом, каналисање и пречишћавање отпадних вода и др.
    Основни безбедносни услови везани су за примену сеизмичких прописа, противпожарних прописа, услова из геолошке подлоге, као и за зоне ограничења изградње у оквиру техничких ограничења у коридорима инфраструктуре. Код већих инвестиционих радова потребно је извршити испитивања стабилности терена.
    Изградња објеката и уређење комплекса врши се на основу прописа и техничких услова и норматива за одговарајућу намену Комплекс (парцела) мора бити уређен тако да буде у складу са наменом објекта и окружењем; Основно уређење обухвата нивелацију, партер, зелену површину парцеле и одводњавање. Максимално сачувати постојећи зелени фонд на локацији.
    Обезбедити одговарајући број паркинг места на јавним паркиралиштима, или у оквиру комплекса и одговарајући саобраћајни и противпожарни приступ. Уколико је паркинг површина испред основног објекта, изводи се као отворено паркиралиште.
    При пројектовању и извођењу свих површина и објеката јавних намена обавезна је примена важећег Правилника о техничким стандардима приступачности (Службени гласник РС број 19/2012)
  1. ПОСТОЈЕЋЕ СТАЊЕ Урбанистичким пројектом обрађује се простор у површини од 15668m2, а који је до сада разрађиван Планом генералне регулације.
    Простор који је предмет разраде се налази у насељу Прилике, приближно 16 km низводно од уже градске зоне, у општини Ивањица. Лоциран је између Државног пута и леве обале реке Моравице.

*приказ предметне локације у ширем окружењу

На предметној локацији присутна је култивисана вегетација, јер се површина користи као пољопривредно земљиште и у потпуности је неизграђена.  
  1. УРБАНИСТИЧКО-АРХИТЕКТОНСКО РЕШЕЊЕ

3.1. Урбанистичка организација локације

У оквиру опредељене површине планирана је изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV и приступног пута наведеним садржајима.
Претходна студија оправданости показала је да је делимично централизовани приступ и изградња заједничког ППОВ за Ужице, Ариље и Пожегу и два засебна ППОВ – за Ивањицу и за Косјерић оптимално и одрживо решење. Предмет овог Урбанистичког пројекта је ППОВ у Ивањици. На основу закључка и препорука Генералног Пројекта са Претходном студијом оправданости израђено је Идејно решење за ППОВ Ивањица, а који је саставни део овог Урбанистичког пројекта и којим је дефинисана локацију за ППОВ, а која се разликује од оне дате Планом генералне регулације.
Постројење за пречишћавање отпадних вода састоји од процесних објеката и опреме за третман отпадних вода и муља и пратеће инфраструктуре (спољне цевне везе, интерне саобраћајнице и платои, резервоар сервисне воде, административна зграда, портирница).
У складу са захтевом Електродистрибуције, погон Ивањица, у контакту са ППОВ-ом предвиђена је и локација за трафостаницу 35/10kV Прилике. Да би се обезбедили сви неопходни услови за прикључење планираног ППОВ-а на електроенергетску мрежу, у оквиру посебне грађевинске парцеле планирана је изградња и трафостанице 10/0,4kV.
Предметни простор нема директну саобраћајну везу већ је планиран приступни пут као веза са државним путем IБ реда. Сви предвиђени садржаји повезани су интерним једносмерним саобраћајницама.
Слободне површине у оквиру комплекса подразумевају уређене зелене површине, колске и пешачке стазе чије уређење је детаљније дато у посебном поглављу 3.3. Начин уређења слободних и зелених површина.
У неизграђеном делу комплекса ППОВ-а и трафостанице су предвиђене зелене површине које ће бити засађене растињем.
Реципијент за ППОВ ће бити река Моравица на основу чијег критеријума (реда водотока) је пројектован степен пречишћавања.
Предвиђено је ограђивање комплекса оба постројења на начин како је описано у посебном поглављу.

Фазност градње
Изградња нових објеката се може радити фазно, у складу са прибављеном техничком документацијом и потребама инвеститора.
Сваку фазу реализације треба да прати адекватно инфраструктурно опремање.

3.1.1. Објекти у склопу ППОВ-а

При организацији предметног простора водило се рачуна о томе да сви објекти буду адекватно уклопљени у околину.
ППОВ Ивањица пројектује се као конвенционално постројење са активним муљем у А2О (анеробно, анокси, окси) конфигурацији, са аеробном стабилизациојм муља. Дехидратисани муљ се транспортује до централног ППОВ на процес соларног сушења.

У оквиру ППОВ-а предвиђени су следећи објекти:

Редни број Назив објекта
00 Ретензија са грубом решетком и пумпном станицом
01 Објекат за предтретман
02 Објекат за пријем септичког отпада
03 Разделна грађевина биореактора
04 А, Б Биореактор (анеробни део)
05 А, Б Биореактор (анокси део)
06 А, Б Биореактор (аеробни део)
07 Разделна грађевина секундарних таложника
08 А, Б Секундарни таложници
09 Сабирна грађевина секундарних таложника
10 Излазни мерач протока
11 Пумпна станица вишка муља
12 Резервоар за аеробну стабилизацију муља
13 Објекат за обраду муља
14 Компресорска станица
15 Гравитациони угушћивач муља
16 Надстрешница за привремено складиштење муља
17 Административна зграда
18 Резервоар за хидрантску мрежу са пумпном станицом
19 Биофилтер
20 Дизел агрегат
21 Изливна грађевина
22 Одлагање комуналног отпада

Детаљан опис свих објеката ППОВ-а је дат у посебном поглављу, у оквиру Идејног решења.

3.1.2. Објекти у склопу ТС 35/10kV „Прилике“

У оквиру трафостанице (ТС) 35/10 kV „Прилике“ предвиђени су следећи објекти:

Редни број Назив објекта
01 Зграда постројења 35/10 kV
02 Енергетски трансформатори 35/10kV
03 Противпожарни зид
04 Метални отпорник за уземљење неутралне тачке
05 Уљна јама
06 Преливни шахт уљне канализације
07 Преливни шахт кишне канализације
08 Ш3-Ш12 Кабловски шахтови
09 С1, С2 Сепаратор

Детаљан опис свих објеката трафостанице 35/10 kV „Прилике“ је дат у посебном поглављу, у оквиру Идејног решења.

3.2. Начин уређења слободних и зелених површина

            У неизграђеном делу комплекса, како ППОВ-а тако и планиране ТС су предвиђене зелене површине које ће бити засађене растињем. 

Уређење комплекса врши се у свему према функционалним потребама објеката. Манипулативне саобраћајне површине, пешачке површине, прелаз између колских и пешачких површина, опрема и урбани мобилијар морају у потпуности одговарати активностима које се обављају на предметним површинама.
Уређене слободне и зелене површине комплекса представљају зелене површине чија намена има претежно заштитну улогу. Потребно је формирати непрекинути појас зеленила према граници парцеле. Приликом формирања овог појаса користиће се аутохтоне дрвенасте врсте лишћара и четинара, комбиноване са жбунастом вегетацијом. Овако формиран појас имаће санитарно-декоративну функцију и утицаће како на спречавање загађења гасовима, прашином, лаким отпадом и буком, тако и на стварање визуелне баријере, са циљем ублажавања потенцијално негативних ефеката и велике сагледивости у окружењу.
На слободним зеленим површинама у близини објеката организоване су ниже декоративне врсте дрвећа и жбуња на травњаку.
Избор врста мора бити у складу са наменом простора и условима средине. Препорука је да то буду аутохтоне врсте отпорне на прашину и аерозагађење. Распоред планиране вегетације ускладити са постојећом и планираном инфраструктуром.

Одлагање комуналног отпада је предвиђено после улаза у локацију ППОВ-а, у контакту са интерном саобраћајницом. Положај и габарит простора за одлагање комуналног отпада је дат на графичким прилозима, а њихов број се може мењати у складу са потребама.

3.3. Услови за планирану градњу на парцели

Услови за планирану градњу, у оквиру локације која се разраћује Урбанистичким пројектом дати су у складу са Планом генералне регулације.

3.3.1. Правила парцелације, препарцелације и исправке граница парцела

Овим Урбанистичким пројектом дат је предлог препарцелације којом би се одвојиле посебне грађевинске парцеле у функцији ППОВ-а, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV и приступног пута, а на начин како је то предложено овим Предлогом препарцелације и у свему према Правилнику о општим правилима за парцелацију, регулацију и изградњу („Сл. гласник РС“, бр. 22/2015).

На графичком прилогу бр. 7 дат је Предлог препарцелације за формирање грађевинских парцела, поштујући општа правила препарцелације у погледу величине, облика и површине грађевинске парцеле. Грађевинским парцелама је обезбеђен адекватан приступ са јавне саобраћајне површине.
Овим предлогом препарцелације се као коначан резултат добијају ЧЕТИРИ грађевинске парцеле, а начин формирања и биланси површина су дати у следећој табели:

Нова парцела Број катастарске парцеле ПОВРШИНА ФОРМИРАНЕ ПАРЦЕЛЕ (m2)
ГП1 део 1086, 1088, 1089/1, 1090/1, 1091/1, 1092/1, 1092/2 и 1092/4 све
КО Прилике 11558
ГП2 део 1092/1, 1092/2 и 1092/4 све
КО Прилике 1809
ГП3 део 1092/1 КО Прилике 435
ГП4 део 1087, 1092/1, 1095/1, 1095/2, 1096/1, 1097/1 и 1100/1 све
КО Прилике 1866
УКУПНО ГП 15668
катастарске парцеле за даљу парцелацију према Планском акту део 1086, 1087, 1088, 1089/1, 1090/1, 1091/1, 1092/1, 1092/2, 1092/4, 1095/1, 1095/2, 1096/1, 1097/1 и 1100/1 све
КО Прилике 40323
УКУПНО ПП 55991

3.3.2. Услови изградње за нове објекте у функцији ППОВ-а

Планирана изградња према Правилнику о класификацији објеката (“Службени гласник РС” број 22/15) припада категорији – Г и класи 221220 – грађевине (уређаји) за чишћење воде.

• Сви предвиђени објекти (објекат бр. 1 – објекат бр. 22) су у функцији комплекса ППОВ-а.
• На површини у функцији комплекса поставити објекте у функцији ППОВ-а који су дефинисани Идејним решењем. Идејно решење, које је саставни део Урбанистичког пројекта, није обавезујуће у смислу функционалне организације и обликовања. У даљој разради кроз техничку документацију могућа су одступања у оквиру задате зоне градње, а у складу са потребама и уз поштовање правила и прописа за изградњу дате врсте објеката.
• Објекте постављати као слободностојеће, у оквиру задате зоне градње, која је дефинисана координатама, а које су дате у оквиру графичког прилога–Лист бр.5. Регулационо и нивелационо решење.
• Међусобно удаљење објеката, као и удаљење нових објеката од граница суседне парцеле је дефинисано кроз поставку објеката и дато је на графичким прилозима.
• Величина парцеле за предвиђене садржаје се поклапа са границом комплекса, а дефинисана је у оквиру Предлога препарцелације.
• Сви објекти који су предвиђени су приземни.
• Ограђивање комплекса је обавезно и дефинисано је на графичким прилозима. Ограду поставити у складу са прописима за ову врсту објеката.
• Директан приступ комплексу је обезбеђен са приступног пута који је дефинисан овим Урбанистичким пројектом.

3.3.3. Услови изградње за нове објекте у функцији ТС 35/10kV „Прилике“

Планирана изградња према Правилнику о класификацији објеката (“Службени гласник РС” број 22/15) припада категорији – Г и класи 221420 – трансформаторске станице и подстанице.

• Сви предвиђени објекти (објекат бр. 1 – објекат бр. 9) су у функцији комплекса трафостанице.
• На површини у функцији комплекса поставити објекте у функцији трафостанице који су дефинисани Идејним решењем. Идејно решење, које је саставни део Урбанистичког пројекта, није обавезујуће у смислу функционалне организације и обликовања. У даљој разради кроз техничку документацију могућа су одступања у оквиру задате зоне градње, а у складу са потребама и уз поштовање правила и прописа за изградњу дате врсте објеката.
• Објекте постављати као слободностојеће, у оквиру задате зоне градње, која је дефинисана координатама, а које су дате у оквиру графичког прилога–Лист бр.5. Регулационо и нивелационо решење.
• Међусобно удаљење објеката, као и удаљење нових објеката од граница суседне парцеле је дефинисано кроз поставку објеката и дато је на графичким прилозима.
• Величина парцеле за предвиђене садржаје се поклапа са границом комплекса, а дефинисана је у оквиру Предлога препарцелације.
• Сви објекти који су предвиђени су приземни.
• Ограђивање комплекса је обавезно и дефинисано је на графичким прилозима. Ограду поставити у складу са прописима за ову врсту објеката.
• Директан приступ комплексу је обезбеђен са приступног пута који је дефинисан овим Урбанистичким пројектом.

3.3.4. Услови изградње за нове објекте у функцији ТС 10/0.4kV

Планирана изградња према Правилнику о класификацији објеката (“Службени гласник РС” број 22/15) припада категорији – Г и класи 221420 – трансформаторске станице и подстанице.
• Овим Урбанистичким пројектом је дат оквиран габарит трафостанице 10/0.4kV који није обавезујућ већ ће се приликом даље разраде кроз техничку документацију дефинисати њен тачан тип и габарит.
• Објекат поставити као слободностојећи, иза задате грађевинске линије, а која је дефинисана на графичким прилозима.
• Приликом поставке објекта потребно је испоштовати задату грађевинску линију и минимално одстојање од суседне парцеле од 5м.
• Величина парцеле за предвиђену ТС је дефинисана у оквиру Предлога препарцелације.
• Објекат ТС је приземан.
• Ограђивање ТС 10/0.4kV није обавезно, а грађевинску парцелу је могуће оградити живом зеленом оградом
• Колски прилаз је обезбеђен са приступног пута који је дефинисан овим Урбанистичким пројектом.

3.4. Биланс површина на нивоу обухвата Урбанистичког пројекта

Намена Површина m² Површина под објектима
m² БРГП
m² Из Проценат зелених површина Спратност
Површина у функцији ППОВ – ГП1 11558,30 902,37 902,37 7,8% 52,64% П
Површина у функцији ТС 35/10kV – ГП2 1808,89 292,05 292,05 16,1% 49,89% П
Површина у функцији ТС 10/0.4kV – ГП3 435,35 22,50 22,50 5,2% 83,58% П
Површина у функцији приступног пута – ГП4 1865,42 / / / / /
Укупно УП 15667,96 1216,92 1216,92 7,77% 46,91% П

3.5. Начин прикључења на инфраструктурну мрежу

3.5.1 Саобраћај

Комплекс постројења за пречишћавање отпадних вода, као и планираних трафостаница нема директну саобраћајну везу, већ је планиран приступни пут као веза са државним путем IБ реда број 21 Нови Сад – Ириг – Рума – Шабац – Коцељева – Ваљево – Косјерић – Пожега – Ариље – Ивањица – Сјеница, деоница бр. 02132 од чвора 2130 Ариље до чвора бр. 2131 Прилике.
До изградње планираног аутопута Е763 Београд – Чачак-Пожега-Ивањица-Република Црна Гора транзитни саобраћај и даље ће се водити по правцу државних путева, односно широм централном градском зоном.
Оријентациона траса аутопутског коридора дата у Плану генералне регулације пружа се северно у односу на локацију будућих садржаја планираних урбанистичким пројектом, ангажујући значајан део урбанизованог планског подручја, с тим да је тај простор, овим Планским документом дефинисана као условна намена.
Коначна траса аутопута Е763 и његов заштитни коридор у предметној зони је према смерницама из ПГР-а усаглашен са дефинитивном трасом аутопута, преузетом из Генералног пројекта, па предметни простор не залази у коридор, нити заштитни појас планираног аутопута.
Прикључак приступног пута за ППОВ и трафостанице на државни пут IБ реда број 21 планиран је на путној стационажи км 239+940 са леве стране у правцу раста стационаже. Попречни профил државног пута (коловоз ширине 7м са обостраним тротоарима ширине 2 и 3м) преузет је из Плана генералне регулације Ивањица и Буковица, делови насељених места Свештица, Бедина варош, Шуме, Дубрава, Прилике и Радаљево као стечена обавеза, док је приступни пут Идејним пројектом планиран са попречним профилом који се састоји од коловоза ширине 6м и обостраним банкинама ширине по 1м до уласка у комплекс. Прикључење на постојећу саобраћајницу – државни пут IБ реда број 21 је обликовано лепезама радијуса 15м. Осовина саобраћајнице је дефинисана правцима и кривином, са радијусимом хоризонталне кривине Р=22м. Ситуационим решењем дати су сви неопходни елементи и подаци који дефинишу осу саобраћајнице у хоризонталном смислу.

Унутрашња саобраћајница ППОВ

Кретање возила унутар комплекса се остварује планираном саобраћајницом. Испројектована је једносмерна саобраћајница са коловозом ширине 3.5м. Попречни и подужни планови су пројектовани у складу са правилником, са акцентом на немсетано одвођење воде са саобраћајних површина.
Са леве и десне стране предиђено је постављање бетонских ивичњака на ивицама саобраћајница. Ивичњаци су димензија 18/24 и 24/18.
Осовина саобраћајнице је дефинисана правцима и кривинама, са радијусима хоризонталних кривина Р=8.75м, што испуњава критеријум минималног унутрашњег радијуса кривине предвиђеним „Правилником о техничким нормативима за приступне путеве, окретнице и уређене платое за ватрогасна возила у близини објекта повећаног ризика од пожара“.
Ситуационим решењем дати су сви неопходни елементи и подаци који дефинишу осу саобраћајнице у хоризонталном смислу. Чворови тангентних полигона су дефинисани X и Y координатама. Дужина пројектоване саобраћајнице износи 301.437м.

Кад је у питању локација трафо-станице 35/10kV, предвиђен је посебан саобраћајни прикључак ширине 6м на приступни пут, непосредно испред уласка на комплекс ППОВ. На овај начин је остварен адекватан улазак-излазак меродавног возила (ватрогасног) на локацију трафостанице, као и једносмерни режим кретања у оквиру ње, преко интерне саобраћајнице ширине 3.8м.

Плато ППОВ-а

Плато опасују унутрашња саобраћајница, објекат за предтретман и таложници. Плато је ширине 6м, што обезбеђује несметано маневрисање и окретање возила. Попречни и подужни планови су пројектовани у складу са правилником, са акцентом на немсетано одвођење воде са саобраћајних површина.
Са леве и десне стране предиђено је постављање бетонских ивичњака на ивицама саобраћајница. Ивичњаци су димензија 18/24 и 24/18.

Ситуационим решењем дати су сви неопходни елементи и подаци који дефинишу осу саобраћајнице у хоризонталном смислу. Чворови тангентних полигона су дефинисани X и Y координатама. Дужина пројектоване саобраћајнице износи 18.144м.

Паркинг ППОВ-а

У непосредној близини објекта „Управна зграда“ предвиђен је паркинг за путничка возила са 6 паркинг места. Паркинг модул је димензија 2.5×5.0м. Око паркинга су предвиђени ивичњаци димензија 18/24 на ивицама паркинга и зелених површина, и 24/12 на ивици паркинга и приступог пута.

Интерни саобраћај трафостанице 35/10 kV „Прилике“

Кад је у питању локација трафостанице 35/10kV, предвиђен је посебан саобраћајни прикључак ширине 6м на приступни пут, непосредно испред уласка на комплекс ППОВ. На овај начин је остварен адекватан улазак-излазак меродавног возила (ватрогасног) на локацију трафостанице, као и једносмерни режим кретања у оквиру ње, преко интерне саобраћајнице ширине 3.8м.

Трафостаница 10/04 kV

Овом инфраструктурном објекту, такође је обезбеђен колски приступ на јавну саобраћајницу – директна веза са планираним приступним путем.

3.5.2 Комунална инфраструктура

3.5.2.1. Хидротехничка инфраструктура

Водоводна мрежа

Постојеће стање
На државном путу IБ реда број 21 деоница Ариље – Прилике постоји водоводни цевовод ПЕØ160 mm. На самој локацији предвиђеној за ППОВ нема изграђене водоводне мреже.

Планирано решење
Прикључити се са водом на постојећи цевовод ПЕØ160 mm који се налази на Државном путу IБ реда број 21 деоница Ариље – Прилике. На потребном месту је предвиђен водомерни шахт. После водомерног шахта водоводна мрежа се дели на два дела. Први крак служи за снабдевање објеката са санитарном водом, а други крак служи за пуњење резервоара за хидрантску и сервисну воду. Како количина воде и притисак у хидрантској мрежи нису довољни предвиђен је резервоар корисне запремине од 72m³ за хидрантску мрежу као и потребну запремину за сервисну воду на комплексу од 40m³, што укупно износи 112m³. Из резервоара се вода пумпа у хидрантску мрежу. Предвиђена је једна радна и једна резервна пумпа. Хидрантска мрежа је прстенаста пречника 110mm. На потребним местима су предвиђени надземни хидранти пречника 80mm. Потребна количина воде за гашење пожара износи 10 l/s, а потребан притисак на хидрантима 2,5 бара. Водоводне цеви су од ПЕХД материјала за радни притисак од 10 бара и постављају се у рову на постељицу од песка. Затрпавање рова испод асфалтних површина је шљунком а испод зелених површина земљом из ископа у слојевима од 30cm са потребним квашењем и набијањем.

Фекална канализација

Постојеће стање
На самој локацији предвиђеној за ППОВ нема изграђене фекалне канализације.

Планирано решење
Фекалне отпадне воде из Ивањице се колектором пречника Ø500mm одводе на ППОВ који се налази у Приликама. Фекална канализација унутар комплекса ППОВ предвиђена је унутар административног објекта. Прикупљене употребљене санитарне воде се гравитационо воде према ретензионом базену на почетку технолошког процеса. Пројектовани капацитет ППОВ је 23000 ЕС. После третмана фекалне воде на ППОВ она се гравитационо испушта у реку Моравицу. На месту испуштања предвиђена је изливна грађевина која се завршава жабљим поклопцем. Река Моравица припада водотоцима I реда па тако и степен пречишћавања мора бити одговарајући. Положај ППОВ-а мора бити такав да није угрожен од стогодишњих вода реке Моравице. Мора се утврдити утицај излива на саму реку и сходно томе предвидети мере заштите обала и дна и потребна уређења река узводно и низводно од места излива. Обезводњени муљ се одводи на Регионално постројење за управљање муљем које се налази у склопу ППОВ Пожега. Због планираних пражњења садржине септичких јама путем цистерни на ППОВ-у предвиђа се објекат за прихват садржаја септичких јама који би се третирао на ППОВ са отпадним водама.
Спољашња канализациона мрежа санитарних отпадних вода на предметном простору предвиђена је од ПВЦ канализационих цеви пречника Ø250mm, прстенасте крутости SN8. Цеви се полажу у земљани ров правоугаоног попречног пресека ширине 1.0m, на постељицу од песка дебљине 10cm. Приликом одређивања дубине цевовода узети су у обзир статички и динамички утицаји оптерећења, као и утицај температуре на смрзавање цевовода. Због извесног броја других комуналних инсталација предвиђен је комбинован ископ: 80% машински и 20% ручни. Оплата рова мора бити постављена по прописима за ту врсту посла и статичком прорачуну без одступања, како не би дошло до несреће. Затрпавање рова се врши песком у зони цевовода и материјалом из ископа до коте терена (путне конструкције).
Ревизиони шахт предвиђен је од армираног бетона. Унутар шахта предвиђен је неопходан број пењалица.
Након монтаже целокупне мреже, исту је потребно испитати на водонепропусност, у свему према важећим правилницима.
Унутрашња канализациона мрежа је од звучно оптимизованих канализационих цеви са муфом пречника Ø50, Ø75, Ø110, и прикључује се на спољашњу канализациону мрежу у ревизионим шахтовима.

Атмосферска канализација

Постојеће стање
На самој локацији предвиђеној за ППОВ нема изграђене атмосферске канализације

Планирано решење
Дуж саобраћајнице у оквиру плана предвиђена је атмосферска канализација. На потребним местима су пројектовани сливници који одводе атмосферску воду у канализацију. Канализационе цеви су од ПВЦ материјала одговарајућег пречника. Постављају се у рову на постељицу од песка. Затрпавање рова је шљунком испод асфалтних површина и земљом из ископа испод зелених површина у слојевима од 30cm са потребним квашењем и набијањем.На потребним местима су предвиђени ревизиони силази чије растојање не сме бити веће од 50m.Ревизиони силази су од готових АB прстенова пречника 1000mm. Завршавају се са ливеногвозденим поклопцем и рамом. Код трафо станице атмосферске воде се прикупљају преко сливника и сливничке решетке и одводе на сепараторе масти и уља. Атмосферске воде се изливају у реку Моравицу после третмана на сепараторима масти и уља. На месту изливања је предвиђена изливна грађевина која се завршава жабљим поклопацем. Река Моравица припада водотоцима I реда па тако и степен пречишћавања мора бити одговарајући. Мора се утврдити утицај излива на саму реку и сходно томе предвидети мере заштите обала и дна и потребна уређења река узводно и низводно од места излива. Рачунало се са кишом интезитета 183,5 l/s/ha, повратног периода од две године и трајања од 15 минута. Коефицијент отицања са асфалтних површина и кровова је 0,9 а са зелених површина 0,3.

3.5.2.2. Електроенергетска инфраструктура
На простору у обухвату Урбанистичког пројекта не постоји изграђена електроенергетска мрежа и објекти.
Према условима Електродистрибуција Србије а.д., огранак Електродистрибуција Чачак, да би се обезбедили електроенергетски и технички услови за прикључење комплекса ППОВ-а, планира се изградња нове монтажно-бетонске или зидане трафостанице (ТС) 10/0,4 kV, инталисане снаге 1х1000 kVА. Ова трафостаница ће се градити на посебно издвојеној парцели (ГП3) уз парцелу комплекса ППОВ. Новој ТС је потребно обезбедити колски прилаз мин. ширине 2,8 m, а у ТС је потребно предвидети мерење утрошене електричне енергије и снаге преко мерних уређаја на средњем напону 10 kV.
Напајање електричном енергијом нове ТС 10/0,4 kV ће се обезбедити на два могућа начина:
1) Изградњом кабловског 10 kV вода типа ХНЕ 49/А 3х(1х150) mm², дужине око 2.500 m, од ТС 35/10 kV „Сателитска станица“ до нове ТС 10/0,4 kV. У ТС „Сателитска станица“ је потребно извршити замену постојећих енергетских трансформатора 35/10 kV снаге 2х2.5 МВА новим 2х4 МVА са прилагођењем потребне енергетске опреме за уградњу трансформатора.
2) На новој парцели у обухвату Урбанистичког пројекта (ГП2) се планира изградња нове ТС 35/10 kV „Прилике“ са приступним путем. Од ове ТС је потребно изградити кабел 10 kV типа ХНЕ 49/А 3х(1х150) mm² до нове ТС 10/0,4 kV. Прикључење нове ТС „Прилике“ ће се реализовати надземним водом 35 kV од ДВ 35 kV „Сателитска станица-Латвица“ по принципу „улаз-излаз“ у дужини од око 400 m. Изградња надземног вода 35 kV ће бити предмет посебног пројекта.

Од нове ТС 10/0,4 kV ће се изградити нисконапонска 0,4 kV мрежа до свих објеката који захтевају напајање.
Није дозвољена градња објеката у појасу од 1 m лево и десно од подземног електроенергетског вода.
У комплексу ППОВ-а ће се према потребама изградити и инсталација спољног осветљења комплекса. Инсталација спољашњег осветљења ће се реализовати са светиљкама са LED изворима светлости монтираним на стубове у складу са фотометријским прорачуном. У истом рову са кабловима спољашњег осветљења полаже се и поцинкована трака за уземљење стубова. Положај инсталације осветљења ће се одредити приликом израде пројектно-техничке документације.
Електрична инсталација у објектима комплекса ППОВ-а предвиђена је кабловима, одговарајућег броја и пресека жила према прорачунима. Каблови се полажу делом у кабловској канализацији, делом на ПНК регале, а делом на зид испод малтера (у административном објекту).
У комплексу ППОВ-а је планирано и постављање уређаја за резервно напајање-дизел електричног агрегата (ДЕА).
На кровним површинама објеката се могу постављати соларни фотонапонски модули за производњу електричне енергије.
Ближе услове за пројектовање и прикључење одредиће надлежна електродистрибуција приликом процедуре издавања локацијских услова.
3.5.2.3. Телекомуникациона инфраструктура
На простору у обухвату Урбанистичког пројекта постоје изграђене телекомуникационе инсталације – претплатнички подземни ТК кабел уз државни пут Iб реда бр. 21 који се налази на дубини од 0,6-0,8m. Према условима „Телеком Србија“ а.д., услови за техничко решење-прикључење на телекомуникациону мрежу су следећи:
У оквиру катастарских парцела бр. 1099 и 1092/1 ће се изградити ТК канализацију са 2 монтажна или 2 зидана мини кабловска окна.
Од новопројектованог ТК окна бр.2, до концентрационог ТК ормана, у адмистративној згради ће се положити у земљу 2 ПЕ цев пресека 40 мм, које ће бити искоришћене приликом повезивања будућег објекта на приступну тачку телекомуникационе мреже оператера.

Приликом израде пројектно-техничке документације потребно је придржавати се следећих услова:
Све инсталационе UTP каблове завршити у једној тачки тј. концентрационом орману;
Концентрационе ормане у објектима где постоје потребе за телекомуникационим услугама повезати са концентрационим орманом у адмистритативној згради и то провлачењем ТК каблова кроз ПЕ цеви које треба положити у саобраћајном појасу, приликом изградње саобраћајног појаса;
У оквиру унутрашњег телефонског развода предвидети инсталационе каблове за компјутерску мрежу (UTP каблови, најмање cat 6e) по правилима структурног каблирања;
У темељу административне зграде као и у темељима новопројектованих пословних објеката уградити 2 ПВЦ цеви пресека 100 mm. и то по 1,00 m ван темеља објеката;
Од концентрационог ормана (у административној згради) до уводне ТК кутије (у административној згради) положити цев минималног пречника Φ 32 мм. кроз коју треба провући каблове за повезивање концентрационог ормана и уводне ТК кутије. Уводна ТК кутија треба да буде најмањег капацитета 6х2. Уводну ТК кутију монтирати на тавану објекта. На крову објекта монтирати крајњи кровни носач ПСК.
Уколико постојећа ваздушна ТК мрежа (није уцртана у условима „Телеком Србија“ а.д.) смета приликом изградње предметног објекта, потребно је предвидети њено измештање о трошку инвеститора и неопходно је урадити Техничко решење (Пројекат измештања, заштите и обезбеђења постојећих ТК каблова и објеката) у сарадњи са „Телеком Србија“ а.д. Служба за планирање и изградњу мреже Крагујевац, Сектор за мрежне операције, Одељење за планирање и изградњу мреже Чачак. Такво техничко решење мора бити саставни део потребне Техничке документације и по изради документације, исту, доставити на сагласност овом Одељењу.
Заштиту и обезбеђење постојећих ТК објеката и каблова треба извршити пре почетка било каквих грађевинских радова и предузети све потребне и одговарајуће мере предострожности како не би, на било који начин, дошло до угрожавања механичке стабилности, техничке исправности и оптичких карактеристика постојећих ТК објеката и каблова.
Сви радови морају бити изведени по прописима које је издала ЗЈПТТ Београд.

У комплексу се предвиђају и друге електронско-комуникационе инсталације и објекти – СКС систем за телефонске инсталације, ЛАН, видео надзор, контрола приступа и сл. У комлексу се могу постављати и антенски системи мобилне телефоније и осталих електронских комуникација, у складу са законском регулативом из ове области.

  1. ИНЖЕЊЕРСКОГЕОЛОШКИ УСЛОВИ

Према Плану генералне регулације за део подручја није рађен елаборат- Микросеизмичко и инжењерско геолошко рејонирање подручја града Ивањица.
Према Плану генералне регулације на неповољним и условно повољним теренима могућа је градња уз претходна детаљна истраживања и претходну адекватну санацију. Кроз истраживања даће се детаљне карактеристике терена у захвату које треба да покажу да ли се на овим деловима уз одређена ограничења изградње (мањег или већег обима) може констатовати могућност формирања урбанистичких услова за изградњу и усаглашавање постојећих објеката, уз уређење и санацију терена, односно потврде општа правила грађења, или њихова корекција уз могућност умањења или повећања ограничења или потпуног ограничење изградње.
Обзиром на ниво истраживања (за потребе генералног плана) прецизно разграничење између намена одређених планом у зонама ограничења дефинисаће се тек након детаљних истраживања.
Код разраде Плана генералне регулације, тј за потребе планова детаљне регулације потребно је вршити геолошка истраживања за овај ниво планске документације. Код већих инвестиционих радова неопходно је извршити детаљнија истраживања са аспекта микросеизмике и инжењерске геологије.
За сваку нову градњу у оквиру предметног простора потребно је урадити Елаборат о геотехничким условим изградње који се прилаже уз пројекат за грађевинску дозволу.

  1. МЕРЕ И УСЛОВИ ЗАШТИТЕ

5.1. Мере и услови заштите животне средине

Према члану 3 Закона о процени утицаја на животну средину („Сл. гласник РС“, бр. 135/2004 и 36/2009) и Уредби о утврђивању листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину („Сл.гласник РС“, бр. 114/2008), а са циљем заштите животне средине на предметном подручју, за комплексе постројења за пречишћавање отпадних вода и трафостанице прописана је обавеза израде Студије о процени утицаја на животну средину.
Захтеви за муљ
Муљ генерисан у процесу пречишћавања отпадних вода мора бити аеробно стабилизован и обезводњен до минимум 20% суве материје пре транспорта на регионално постројење за управљање муљем које се налази у склопу централног ППОВ Пожега.

Захтеви за квалитет ваздуха
Квалитет ваздуха на граници локације ППОВ са суседним парцелама и објектима мора бити у складу са важећом националном регулативом:
• Закон о заштити ваздуха („Службени гласник РС“, бр. 36/2009-60, 10/2013-30, 26/2021-3 (др. закон));
• Уредба о граничним вредностима емисија загађујућих материја у ваздух из стационарних извора загађења, осим постројења за сагоревање („Службени гласник РС“, бр. 111/2015 и 83/2021, Део VIII Постројење за третман отпадних вода;
• Уредба о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха („Службени гласник РС“, бр. 11/2010, 75/2010 и 63/2013).

Захтевани ниво буке
Бука измерена на границама подручја Постројења и у радном окружењу мора бити усклађена са релевантном важећом националном регулативом:
• Закон о заштити од буке у животној средини (Сл.Гласник РС, бр. 96/2021),
• Уредба о индикаторима буке, граничним вредностима, методама за оцењивање индикатора буке, узнемиравања и штетних ефеката буке у животној средини (Сл.Гласник РС, бр.75/2010),
• Правилник о методама мерења буке, садржини и обиму извештаја о мерењу буке (Сл.Гласник РС, бр.72/2010) и
• Правилник о превентивним мерама за безбедан и здрав рад при излагању буци (Сл.Гласник РС, бр.96/2011, 78/2015 и 93/2019).
Ниво буке која се емитује током рада постројења на границама подручја постројења не сме да пређе 55 dB(A) током дана, односно 45 dB(A) ноћу.
Ниво буке у радном простору на растојању од 1 м од било ког дела опреме који производи буку не сме премашити 75 dB(A).

5.2. Мере заштите непокретних културних и природних добара

Према Плану генералне регулације у обухвату Урбанистичког пројекта се не налазе утврђена добра која уживају претходну заштиту у складу са Законом о културним добрима („Сл. гласник РС“, бр. 71/94, 52/2011 – др. закони, 99/2011 – др. закон, 6/2020 – др. закон и 35/2021 – др. закон). У складу са тим Извођач/Инвеститор имају законску обавезу да поштују мере и поступе у складу са њима:
• Уколико се приликом земљаних радова у оквиру урбанистичког пројекта наиђе на археолошки материјал Инвеститор/Извођач су у обавези да обуставе радове и обавесте Завод као територијално надлежну установу заштите. Уколико се утврди да наведена непокретност или покретни материјал имасвојство културног добра стручни тим Завода као територијално надлежне установе може повремено обуставити радове. У складу са природом добра Завод може прописати меру континуираног надзора уз ручни ископ или извођење заштитних археолошких ископавања.
• Инвеститор/Извођач су дужни да предузму мере заштите како откривени археолошки материјал не би био уништен и оштећен.
• Уколико се приликом радова наиђе на грађевинске остатке од интереса за Републику Србију, надлежни Завод ће у договору са Републичким заводом и надлежним Министарством културе и информисања израдити мере техничке заштите откривених остатака.
• Трошкове ископавања, праћења радова и конзервације откривеног материјала сноси Инвеститор.

У оквиру предметне локације према ПГР-у нема заштићених природних добара.
Обавеза је инвеститора извођења радова, сходно члану 99. Закона о заштити природе („Сл. гласник РС“, бр. 36/2009, 88/2010, 91/2010 – испр., 14/2016, 95/2018 – др. закон и 71/2021), да уколико у току извођења радова наиђе на природно добро које је геолошко – палеонтолошког или минералошко –петролошког порекла, а за које се претпоставља да има својство споменика природе, о томе обавести министарство надлежно за послове животне средине и да предузме све мере како се природно добро не би оштетило до доласка овлашћеног лица. На основу члана 109. Закона о културним добрима („Сл. гласник РС“, бр. 71/94, 52/2011 – др. закони, 99/2011 – др. закон, 6/2020 – др. закон и 35/2021 – др. закон), обавеза извођача радова је да уколико наиђе на археолошко налазиште или археолошке предмете, одмах прекине радове и обавести надлежни завод и да предузме мере да се налаз не оштети, не уништи и да се сачува на месту и у положају у коме је откривен.

5.3. Мере заштите од пожара и експлозија

Приликом пројектовања и изградње објекта, који се гради према закону који уређује област планирања и изградње, морају се обезбедити основни захтеви заштите од пожара тако да се у случају пожара:
• Очува носивост конструкције током одређеног времена,
• Спречи ширење ватре и дима унутар објекта,
• Спречи ширење ватре на суседне објекте,
• Омогући сигурна и безбедна евакуација људи, односно њихово спасавање.

Ради заштите од пожара објекти морају бити реализовани према одговарајућим техничким противпожарним прописима, стандардима и нормативима:

  • Објекти морају бити реализовани у складу са Законом о заштити од пожара („Сл. Гласник РС“, бр. 11/09, 20/15, 87/18 и 87/18 – др. закон)
  • Објекти морају имати одговарајућу хидрантску мрежу која се по протоку и притиску воде у мрежи планира и пројектује према Правилнику о техничким нормативима за инсталације хидрантске мреже за гашење пожара („Сл. гласник РС“, бр. 3/18)
  • Објектима мора бити обезбеђен приступни пут за ватрогасна возила, сходно Правилнику о техничким нормативима за приступне путеве, окретнице, уређене платое за ватрогасна возила у близини објеката повећаног ризика од пожара („Сл. лист СРЈ“, бр. 8/95), по коме најудаљенија тачка коловоза није даља од 25м од габарита објекта.
  • Објекти морају бити реализовани у складу са Правилником о техничким нормативима за заштиту високих објеката од пожара („Сл. Гласник РС“, бр. 80/15, 67/17 и 103/18), Правилником о техничким нормативима за електричне инсталације ниског напона („Сл. лист СФРЈ“, бр. 53/88, 54/88 – исправка, „Сл. лист СРЈ“, бр. 28/95) и Правилником о техничким нормативима за заштиту објеката од атмосферског пражњења („Сл. лист СРЈ“, бр. 11/96).

У поступку спровођења обавезна је примена свих прописа, смерница и стручних искуства, као и
-Уредбе о организовању и функционисању цивилне заштите („Сл. гласник РС“, бр. 21/92).
-Закон о одбрани („Сл. гласник РС“, бр.116/07, 88/09, 88/09 – др. закон, 104/09 – др. закон, 10/15 и 36/18).

  • Одлука о врстама инвестиционих објеката и просторних и урбанистичких планова од значаја за одбрану („Сл. гласник РС“, бр. 85/15) утврђује који су објекти од значаја за одбрану.
  • Уредбом о организовању и функционисању цивилне заштите („Сл. гласник РС“, бр. 21/92).

Како МУП не издаје мишљења које садржи услове у погледу мера заштите од пожара и експлозија за потребе израде урбанистичких пројеката (према чл.29 Закона о заштити пожара („Сл. Гласник РС“, бр. 11/09, 20/15, 87/18 и 87/18 – др. закон), а овај Урбанистички пројекат представља основ за издавање локацијских услова, исти не садржи могућности, ограничења и услове у погледу мере заштите од пожара и експлозија већ је потребно у поступку издавања локацијских услова, прибавити посебне услове заштите од пожара и експлозија у складу са чл.54. Закона о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, број 72/09 и 81/09 – испр., 64/10 – одлука УС и 24/11, 121/12, 42/13 – одлука УС, 50/13 – одлука УС, 98/13 – УС, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 – др. Закон, 9/2020, 52/2021 и 62/2023) и чл. 20 Уредбе о локацијским условима („Сл. гласник РС“, број 115/2020).

5.4. Услови приступачности особама са инвалидитетом

Приликом пројектовања објеката за јавну употребу, саобраћајних и пешачких површина (тротоари и пешачке стазе, пешачки прелази, паркинзи, прилази до објеката и сл.), мора се омогућити несметан приступ, кретање и боравак особама са инвалидитетом, деци и старим особама, у складу са Правилником о техничким стандардима планирања, пројектовања и изградње објеката, којима се осигурава несметано кретање и приступ особама са инвалидитетом, деци и старим особама (“Сл. Гласник РС”, бр. 22/15), као и осталим важећим прописима, нормативима и стандардима који регулишу ову област.

Нивелације свих пешачких стаза и пролаза је урађена у складу са важећим прописима о кретању особа са посебним потребама.

Испоштоване су одредбе Закона о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом (Сл. гласник РС број 33/06 и 13/2016) , у погледу члана 13.

  1. СМЕРНИЦЕ ЗА СПРОВОЂЕЊЕ

Овај Урбанистички пројекат је урађен у складу са чланом 60. – 64. Закона о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, број 72/09 и 81/09 – испр., 64/10 – одлука УС и 24/11, 121/12, 42/13 – одлука УС, 50/13 – одлука УС, 98/13 – УС, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 – др. Закон, 9/2020, 52/2021 и 62/2023) и представља основ за издавање Локацијских услова у складу са чланом 53а Закона о планирању и изградњи.

Зорица Сретеновић, дипл.инж.арх.
(лиценца: 200 0451 03)

 У складу са чл. 60-63. Закона о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, бр. 72/2009, 81/2009, 64/2010  одлука УС РС, 24/2011, 121/2012, 42/2013  одлука УС РС, 50/2013  одлука УС РС, 98/2013  одлука УС РС, 132/2014, 145/2014,83/2018, 31/2019, 37/2019 – др. закон, , 9/2020, 52/2021 и 62/2023) и члановима 91 и 92. Правилника о садржини, начину и поступку израде докумената просторног и урбанистичког планирања („Службени гласник РС“, број 32/2019):

ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПРЕЗЕНТАЦИЈУ:

1. УРБАНИСТИЧКИ ПРОЈЕКАТ ЗА ИЗГРАДЊУ ПОСТРОЈЕЊА ЗА ПРЕЧИШЋАВАЊЕ ОТПАДНИХ ВОДА, ТРАФОСТАНИЦЕ 35/10KV, ТРАФОСТАНИЦЕ 10/0,4KV НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ ИВАЊИЦА У КО ПРИЛИКЕ2. Подносилац захтева за потврду Урбанистичког пројекта за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике је Општина Ивањица, Венијамина Маринковића 1, Ивањица. 

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА УРБАНИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА ЗА ИЗГРАДЊУ ПОСТРОЈЕЊА ЗА ПРЕЧИШЋАВАЊЕ ОТПАДНИХ ВОДА, ТРАФОСТАНИЦЕ 35/10KV, ТРАФОСТАНИЦЕ 10/0,4KV НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ ИВАЊИЦА У КО ПРИЛИКЕ ОДРЖАЋЕ СЕ У ТРАЈАЊУ ОД 7 ДАНА, ОД 28. НОВЕМБРА ДО 05. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ У ЗГРАДИ ОПШТИНСКЕ УПРАВЕ ОПШТИНЕ ИВАЊИЦА, У КАНЦЕЛАРИЈИ БР.16, УЛИЦА ВЕНИЈАМИНА МАРИНКОВИЋА БР.1, РАДНИМ ДАНОМ ОД 0900 ДО 1400 ЧАСОВА.

 

· Физичка и правна лица примедбе на Урбанистички пројекат за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике, могу доставити на писарници Општинске управе Ивањица (услужни центар шалтер бр.1) искључиво у писаном облику закључно са 05.12. 2023. године.· Заинтересованим физичким и правним лицима која врше увид у Урбанистички пројекат за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике све потребне информације и стручну помоћ у вези са појединим решењима и евентуалним давањем примедби, пружиће Општинска управа-Одељење за урбанизам и комуналне послове, овлашћено лице за давање обавештења је Миљко Главинић, диа., контакт телефон: 064/88-99-455.· У току трајања јавне презентације оглас Урбанистичког пројекта за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике биће изложен на огласној табли Општине Ивањица и на интернет страници Општине Ивањица www.ivanjica.gov.rs, као и у дневном листу „Danas”.· У року од три дана од дана завршетка јавне презентације Општинска управа-Одељење за урбанизам и комуналне послове ће доставити Комисији за планове општине Ивањица Урбанистички пројекат за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике са Извештајем о одржаној јавној презентацији, који садржи све примедбе и сугестије заинтересованих лица, достављене у периоду одржавања јавне презентације, у складу са Законом. Комисија за планове је дужна да у року од 8 дана изврши проверу усклађености Урбанистичког пројекта за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, трафостанице 35/10kV, трафостанице 10/0,4kV на територији општине Ивањица у КО Прилике са Просторним планом општине Ивањица („Службени лист општине Ивањица“, бр. 3/13), Планом генералне регулације Ивањица и Буковица, делови насељених места Свештица, Бедина Варош, Шуме, Дубрава, Прилике и Радаљево („Службени лист општине Ивањица“ бр.14/16) и Законом о планирању и изградњи („Сл. гласник РС“, бр. 72/2009, 81/2009, 64/2010  одлука УС РС, 24/2011, 121/2012, 42/2013  одлука УС РС, 50/2013  одлука УС РС, 98/2013 одлука УС РС, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019  др. закон, , 9/2020, 52/2021 и 62/2023), размотри све писмене примедбе и сугестије достављене у Извештају из претходног става и у наведеном року достави свој Извештај са мишљењем Одељењу за урбанизам и комуналне послове општине Ивањица, у складу са Законом.

О Аутору

WEB MASTER