POLOŽAJ
Ivanjica prelepa varošica u jugozapadnoj Srbiji. Leži na obalama reke Moravice, začetnice naše najveće reke, Zapadne a potom Velike Morave. Smeštena je u živopisnoj kotlini okružena planinskim vencima Golije, Javora, Mučnja, Čemerna i Radočela. Stanište čestitih, toplih i gostoprimljivih domaćina, oaza mira, čistog vazduha i ekološki zdrave sredine.
Opština Ivanjica se nalazi u delu Srbije poznatom kao Starovlaško-Raška visija. Administrativni je, privredni, prosvetno-kulturni i zdravstveni centar i sedište opštine. Opština obuhvata teritoriju ranijeg sreza Moravičkog, čije je sedište bila Ivanjica.
Opština Ivanjica se nalazi u delu Srbije poznatom kao Starovlaško-Raška visija. Administrativni je, privredni, prosvetno-kulturni i zdravstveni centar i sedište opštine. Opština obuhvata teritoriju ranijeg sreza Moravičkog, čije je sedište bila Ivanjica.
RELJEF
Planine su dominantan oblik reljefa u ovom kraju, a vremenom nastanka, geološkim sastavom i pravcem pružanja pripadaju dinarskom tipu planina. Bogate su šumama, proplancima, pašnjacima, hladnim izvorima, bistrim rečicama i čistim vazduhom, divljim voćem, raznom divljači i šumskim plodovima.
Pogodne su za izlete, lovni, zdravstveni, zimski i seoski turizam. Zastupljene su, kako četinarske, tako i lišćarske vrste drveća u čistim i mešovitim postojbinama sa veoma bogatim fondom vrsta drveća.
KLIMA
Prema geografskoj širini, Ivanjica i njena okolina bi trebalo da imaju umerenokontinetalnu klimu, ali su reljef i biljni pokrivač uticali da skoro ceo Moravički kraj ima planinsku klimu, sa umereno toplim letima i hladnim zimama sa dosta snežnih padavina. Jedino u dolini Moravice je umerenokontinentalna klima.
Karakteristike klime svrstavaju ovaj kraj u ekskluzivne evropske klimatske banje i nije slučajno u Ivanjici izgrađen Zavod za specijalizovanu rehabilitaciju.
REKE
Rečni sistem opštine i bliske okoline, čine bistre, čiste i brze planinske reke. Moravica, Studenica i Nošnica, koje sa svojim pritokama vijugaju niz moravičke planine, dube krečnjačka korita i stvaraju uske i strme klisure.
Sve reke su izuzetno bogate ribom i pogodne za razvoj sportskog ribolova. Na teritoriji opštine Ivanjica se nalaze vodotokovi dva sliva: sliva Moravice i sliva Studenice koji su razdvojeni masivima i obroncima Golije. Iako ovi vodotokovi medju sobom nemaju nikakve fizičke veze, po svojim vodnim karakteristikama su veoma slični, a prostiru se na terenu sa nadmorskom visinom od preko 500 m, većinom i preko 700 m i spadaju u čist salmonidni region.
RUDE
Opština Ivanjica ima nekoliko rudnih nalazišta koja su nekada eksploatisana. Jedan od njih je rudnik antimona na Gliječi i rudnik Lisa, dok drugi nisu ispitani. Trenutno se radi na ispitivanju rudnih nalazista u selu Lisa. Majdan kamenog krečnjaka u Raščićima je izuzetan materijal i koristi se za izgradnju puteva i gradnju objekata. Nalazište kamena filita u mestu Maće poznato je kao „maćanski kamen“ i koristi se kao krovni pokrivač. Postoji i nalazište ukrasnog kamena u Lukama. Na nekoliko desetina lokaliteta vađena je ruda prema predanju, još u rimsko doba i za vreme dinastije Nemanjić.
ŽIVOTNA SREDINA
Opština Ivanjica od 1998. godine preko Zavoda za javno zdravlje Čačak vrši kontrolu kvaliteta vazduha za područje grada pri čemu se mere koncentracije SO2 , čađi i ukupne taložne materije.
Kontrola kvaliteta vazduha vrši se na tri merna mesta i to: industrijska zona ”Fantoni – Špik” , centar grada i industrijska zona ”Hladnjača”. Od 2006. kontrola kvaliteta vazduha za iste parametre se vrši na dva merna mesta i to centar grada i industrijska zona ”Fantoni – Špik”.
INFRASTRUKTURA
Prema podacima koji se odnose na 2005. godinu, na teritoriji opštine Ivanjica se nalazi 33 km magistralnih i 163 km regionalnih puteva. O ovim putevima se stara Republička direkcija za puteve. Magistralni put van grada je u dobrom stanju, dok je deo koji prolazi kroz grad u dužini od 6km znatno oštećen. Nije izgrađena deonica Magistralnog puta M21.1 Kumanica – Brnjica, u dužini od 21 m.
Dužina izgrađenih deonica regionalnih puteva je 121 m, od čega na polovini te dužine nije izgrađen drugi sloj asfalta, dok ostatak zahteva rehabilitaciju postojećeg kolovoza.
BILJNI I ŽIVOTINJSKI SVET
Opština Ivanjica ima površinu od 1.090 km2, od čega šume i šumsko zemljište obuhvataju površinu od 57.098 ha, od toga u državnom vlasništvu je 32.957 ha, a u privatnom 24.802 ha.
Poljoprivredno zemljište obuhvata 47,06%, šume i šumsko zemljište 49,54%, a neplodne površine 3,40%. Pedološki uslovi odnosno tipovi zemljišta opštine Ivanjica imaju pretežno brdskoplaninski karakter. Pored reljefa i geološka podloga je značajan činilac u obrazovanju zemljišta.